Profesionalna orijentacija, kako da pronađete sebe?
Šta ću biti kad porastem?
Obično sva deca, dok su mala, znaju odgovor na ovo pitanje. Gde se odgovor „izgubi” tokom odrastanja ne znamo, ali kada se ovo pitanje ponovo postavi važno je potražiti savet na pravom mestu. Na porodičnim skupovima započinjala sam razgovor o budućnosti svog sina, izboru fakulteta i zanimanja – počinje svoju priču Jasna Matić. – Moj svekar je želeo da mu unuk postane bankar kao deda, ja sam pričala o medicini, a suprug (elektro inženjer) i naš sin Nikola, tada odličan učenik trećeg razreda gimnazije, nisu se izjašnjavali niti komentarisali. Odlučila sam da rešenje potražim kod stručnjaka, pa smo se moj sin i ja jednog dana našli kod Eleonore Vlahović, radi pravilnog izbora njegovog životnog poziva, odnosno testiranja za profesionalnu orijentaciju. Kasnije će se ispostaviti da je to bila jedna od najpametnijih odluka koje sam u životu donela.
PRAVI IZBOR ZA USPEH
Jedan od preduslova za izgradnju uspešne karijere predstavlja i pravilan izbor zanimanja. Da bismo uživali u poslu i bili što produktivniji, uspešniji i srećniji, važno je da odaberemo posao koji nam odgovara – jer čovek provede dve trećine svog života radeći. O tome na koji način profesionalna orijentacija može da pomogne mladima, ali i nešto starijima, razgovarali smo sa Eleonorom Vlahović, diplomiranim psihologom i specijalistom za profesionalnu orijentaciju u Vivusmed.
To je postupak koji pomaže kako deci, tako i odraslim ljudima, da donesu prave odluke u vezi sa svojom budućom profesijom. Najčešće se radi pred upis u srednju školu ili na fakultet. Nažalost, naš sistem obrazovanja ne bavi se dovoljno profesionalnim razvojem učenika. Deca ne znaju koje škole a samim tim ni koja zanimanja postoje, ne znaju šta im najviše „leži”, i naravno ne mogu da donesu dobru odluku o daljem obrazovanju. Osoba koja radi profesionalnu orijentaciju, posle pregledanih testova, daje dovoljno informacija za donošenje kvalitetne odluke pritom uvažavajući više faktora: sposobnosti deteta, njegova interesovanja, motivaciju, realne mogućnosti, i sve ostale faktore koji jednu odluku čine dobrom. Na primer, ako imate unikatnu školu u Beogradu, a dete je iz unutrašnjosti i želi baš tu školu da upiše, onda ta odluka povlači još jednu koja se tiče odvajanja od porodice, zašta nisu sva deca jednako spremna – naglašava Eleonora Vlahovic.
REAKCIJE RODITELJA
VOLIM ONO ŠTO RADIM
KOLIKO TRAJE TESTIRANJE
PRILAGOĐAVANJE TESTOVA
DA LI POSTOJI GORNJA STAROSNA GRANICA ZA PROFESIONALNU ORIJENTACIJU?
Vesna Stanimirović – časopis LISA